Arburg 520S-1500-400
Arburg 520S-1500-400
Produktionsår
Beliggenhed
Tyskland Tyskland
Arburg 520S-1500-400 Arburg 520S-1500-400
more Images
Arburg 520S-1500-400
Arburg 520S-1500-400
Arburg 520S-1500-400
Arburg 520S-1500-400
Oplysninger om maskinen
Maskinbetegnelse:
Arburg 520S-1500-400
Producent:
Arburg
Model:
520S-1500-400
Produktionsår:
2016
Stand:
klar til brug (brugt)
Driftstimer:
13.361 h
Pris og placering
Beliggenhed:
, Tyskland Tyskland
Ring op
Tekniske detaljer
Klemmekraft:
1.600 kN
Skruediameter:
45 mm
Controllerproducent:
ARBURG
Referencenummer:
DE-INJ-ARB-2016-00006
Opdatering:
sidst den 04.02.2026
Beskrivelse
Denne 3s Arburg 520S-1500-400 blev produceret i 2016. Den har en lukketryk på 1.600 kN, en snekkediameter på 45 mm og et servostyret to-kreds pumpesystem for præcise bevægelser. SELOGICA direkte styring med 15-tommers touchscreen øger brugervenligheden. Benyt muligheden og køb denne hydrauliske sprøjtestøbemaskine Arburg 520S-1500-400. Kontakt os for yderligere information.
• Programmerbar og kontrolleret opbygning af lukketryk; udvidet lukkeprogram med 2 trin
• Hydraulisk, servostyret udkaster på bevægelig opspændingsplade
• Snekkediameter: 45 mm (uden dyse)
• Ekstra slidstærk udførelse; sintermetal returventil; CrN-belægning på snegl og returventil
• Velegnet til abrasive, korrosive og højtemperaturbestandige termoplaster
• Programmerbart dysetryk og eftertryk
• Kontinuerligt oliekredsløb med ekstra køling og filtrering
• SELOGICA direkte styring med touchscreen-proceseditor
• 15-tommers (38,1 cm) display; flersproget brugerflade (tysk, engelsk, lokalt sprog)
• Varmeeffekt zone 1-6: hver 3,6 kW (230 V / 16 A)
Gbjdpfoyg I Egex Apzol
• Cylinderopvarmningstemperatur op til 450 °C
• OPC UA-grænseflade (MES-/hostforbindelse)
• USB- og CompactFlash-porte til datalagring
• Pneumatisk forsyning med trykregulator
• Kølevandsfordeling med justerbare kredsløb og flowindikatorer
• Elektrisk: 400 V / 50 Hz, med nul-leder