IPG Laser YLS-3000-CT
Produktionsår
Beliggenhed
Tyskland Tyskland
Laserkilde IPG Laser YLS-3000-CT
more Images
IPG Laser YLS-3000-CT
IPG Laser YLS-3000-CT
IPG Laser YLS-3000-CT
IPG Laser YLS-3000-CT
IPG Laser YLS-3000-CT
Oplysninger om maskinen
Maskinbetegnelse:
Laserkilde
Producent:
IPG Laser
Model:
YLS-3000-CT
Produktionsår:
2013
Stand:
klar til brug (brugt)
Pris og placering
Beliggenhed:
Deutschland Tyskland
Referencenummer:
INNO30517
Opdatering:
sidst den 16.12.2025
Beskrivelse
En IPG-laserkilde med periferiudstyr er tilgængelig. 1) IPG Laser YLS-3000-CT, årgang: 2013, bølgelængde: 1070nm, modulation: 0kHz-5kHz, effektniveau: 10%-100%, effektstabilitet: +/-1%. Maskindimensioner X/Y/Z: ca. 800mm/800mm/560mm, vægt: ca. 400kg. 2) Industriel køler IPG Laser LC 170.01-A.3.5, årgang: 2013, kølekapacitet: 17kW, maks. driftstryk: 28bar, kølemiddel: R407C, kølemiddelmængde: 3,5kg. 3) Trådfremfører Dinse DIX WD 300, fremføringshastighed: 20m/min, tråddiameterområde: 0,8mm-1,6mm, maskinmål X/Y/Z: ca. 300mm/250mm/250mm. 4) Laserproceshoved. Dokumentation til rådighed. Inspektion på stedet er mulig.