Diameter: 65 mm
Længde: 120 mm
Vægt: 5 kg
Reststykke-længde: 200 mm
Alle lineær akser er udstyret med glasmålebånd. Kølemiddelforsyning via hoved- og modspindel samt gennem modspindlen. Værktøjsbrudskontrol fra bor-Ø 1 mm. Alle eksisterende værktøjsholdere følger med maskinen. Den er i fremragende stand!
Annoncen er blevet oversat automatisk. Oversættelsesfejl kan forekomme.
Drejediameter: 65 mm
Drejelængde: 120 mm
Styring: Index C200-4D SL
z-akse hovedspindel vandring: 390 mm
z-akse modspindel vandring: 390 mm
x-akse modspindel vandring: 600 mm
y1-akse vandring: ± 80 mm
y2-akse vandring: ± 80 mm
x-aksens hurtigtløb: 45 m/min
y-aksens hurtigtløb: 15 m/min
z-aksens hurtigtløb: 45 m/min
Spindel 1 omdrejningstal: 5000 1/min
Spindel 1 effekt: 35,5/27,5 kW
Spindel 1 drejningsmoment: 170/125 Nm
Spindel 2 omdrejningstal: 5000 1/min
Spindel 2 effekt: 35,5/27,5 kW
Spindel 2 drejningsmoment: 170/125 Nm
c-akse: 0,00014°
Stangdiameter: 65 mm
Spindelnæse: AD 140
Spindelboring: 85 mm
Fræsespindel 1 omdrejningstal: 18000 1/min
Fræsespindel 1 effekt: 11 kW
Fræsespindel 1 drejningsmoment: 19 Nm
Fræsespindel 2 omdrejningstal: 18000 1/min
Fræsespindel 2 effekt: 11 kW
Fræsespindel 2 drejningsmoment: 19 Nm
B-aksens svingvinkel: 230°
B-aksens drejningsmoment: 440 Nm
B-aksens vinkelopløsning: 0,001°
Fræsespindel 1 & 2 værktøjsmagasin: 80 HSK A40
Fræsespindel 2 magasin til statiske værktøjer: 6 x VDI 25
Indvendig kølemiddelforsyning: Knoll 80 bar / Ecofluid
Maskinens vægt ca.: 16,3 t
Pladsbehov ca.: 3,73x2,92x2,58 m
Tilbehør:
Spånbåndtransportør
Spindel 1 kraftspændepatron SMW HFKN 165-46 mm
Spindel 2 kraftspændepatron SMW HFKN 165-46 mm
Spændetangpatron hovedspindel Hainbuch Spanntop
Spændetangpatron modspindel Hainbuch Spanntop
Stanglader Interface Unimag
Godpfsyxpadox Apzjbl
Emnegriber til hoved- og modspindel
Transportbånd til borttransport af emner
Olieudskiller fra Büchel
Diameter: 65 mm
Længde: 120 mm
Vægt: 5 kg
Reststykke-længde: 200 mm