LODI RTR-600-CN
EXW VB plus moms
Produktionsår
2015
Stand
Brugt (fuldt funktionsdygtig)
Beliggenhed
Gent Belgien
Plansliber med drejebord LODI RTR-600-CN
more Images
LODI RTR-600-CN
Oplysninger om maskinen
Maskinbetegnelse:
Plansliber med drejebord
Producent:
LODI
Model:
RTR-600-CN
Produktionsår:
2015
Stand:
generelrenoveret (brugt)
Funktionalitet:
fuldt funktionsdygtig
Pris og placering
EXW VB plus moms
Beliggenhed:
Poortakkerstraat 27, 9051 Gent, Belgique Belgien
Beskrivelse
TEKNISKE SPECIFIKATIONER, MODEL RTR 600 CN
Borddiameter mm: 600
Elektromagnetisk plansplads diameter mm: 600
Tværgående bevægelse mm: 350
Maks. slibehøjde med ny slibeskive mm: 400
Bordhastighed, trinløst justerbar o/min: 1-200
Slibeskivemål mm: 400 x 50 x 127
Slibeskive omdrejningshastighed, fast o/min: 1.450
Automatisk tilspænding på den vertikale akse, min. mm: 0,001
Spindelmotor effekt kW: 15
Maks. belastning på bord kg: 1.000
Nettovægt ca. kg: 5.200
Opløsning for vertikal akse: 0,001 mm.
Målesystem = encoder
Måleværdi vises på display. Display-opløsning = 0,001 mm.
Elektronisk håndhjul til manuel bevægelse.
Tværbevægelsen foretages af slibehovedet, der er monteret på tværslæden.
Opløsning for tværakse = encoder
Rundbord med hydrostatiske cirkulære føringer.
Trinløst variabel omdrejningshastighed med YASKAWA AC-drev.
Afbalanceret hærdet ståle-spindel med 15 kW motor. Fast hastighed.
Option: YASKAWA frekvensomformer til trinløs variabel spindelhastighed (1.100–1.900 o/min)
Centralsmøreanlæg med automatisk smørecirkel, ekstern for maskinen, uden startfyldning.
Standardudstyr:
- LODI CNC type T 2000 (se billede)
- Digital måling af vertikal og tværakse. Opløsning = 0,001 mm
- Elektronisk håndhjul til manuel aksebevægelse
- Trinløst variabel bordhastighed via YASKAWA AC-motor.
Rundbord med hydrostatiske føringer
- Slibehoved med 15 kW motor. Fast spindelhastighed: 1.450 o/min.
- Centralsmøring til alle bevægelige dele
- Hydraulisk enhed placeret eksternt for maskinen
- Fuld afskærmning af arbejdsområdet med skydedør (åbent loft)
- 1 komplet flange med slibeskive
- Arbejdslys
- 1 sæt servicenøgler
- CE-overensstemmelseserklæring + CE-typeplade
- Driftsforsyning 400 V +/- 5 %, 50 Hz
- Elektropermanent magnetplade med elektronisk justering af tiltrækningskraft. WAGNER fabrikat, type EP 360 - Ø 600mm
- LOSMA papirfilter, type DTE 100 (kapacitet 300 liter)
- LOSMA vådfiltersystem, type AS1 (kapacitet 1.300 m³/t)
- "MARPOSS" dynamisk balanceringsenhed til automatisk balancering af den roterende slibeskive
- Lineær diamant-holder monteret på slibehovedet. Automatisk afrettercyklus med automatisk kompensation for slibehjulsslid. Tilførsel via AC-motor. Opløsning 0,001 mm